niedziela, 14 czerwca 2015

Drewniana skrzynka na kwiaty - jak zrobić, co posadzić w skrzynce?

Drewniana skrzynka na kwiaty to ładny element wystroju ogrodu, tarasu lub balkonu. Drewno wygląda naturalnie i pasuje do większości roślin, a odpowiednio zabezpieczona drewniana skrzynka będzie nam służyć przez wiele lat. Możemy posadzić w niej nie tylko rośliny atrakcyjne z kwiatów, ale też o ozdobnych liściach, warzywa lub zioła. Zobacz jak zrobić skrzynkę na kwiaty oraz jak ładnie obsadzić ją roślinami.
drewniana skrzynka na kwiaty
Drewniana skrzynka na kwiaty obsadzona takimi roślinami jak: heliotrop peruwiański, stokrotka afrykańska, begonia bulwiasta, pelargonia bluszczolistna, kocanki włochate. 

Jak zrobić skrzynkę na kwiaty

 

Jeżeli chcemy zrobić skrzynkę na kwiaty, wystarczy chęć, zaangażowanie kilku godzin pracy oraz odpowiednie narzędzia i parę elementów potrzebnych do zbudowania takiej skrzyni - odpowiednio dobranych desek, kątówek, gwoździ lub śrub, a także impregnat do zabezpieczenia drewna, folia do izolacji skrzyni oraz styropian do jej ocieplenia.
Jeżeli zaś mamy już skrzynkę, choćby starą i nieco już zniszczoną, wystarczy ją odnowić aby nadawała się do sadzenia roślin. Jeżeli nasza drewniana skrzynka na kwiaty jest w dobrym stanie, nie jest brudna, nie posiada drzazg, ani zacieków, zaoszczędzimy sporo czasu. Wówczas wystarczy tylko umyć drewno detergentem i wysuszyć.
drewniana skrzynka na kwiaty
Drewniana skrzynka na kwiaty wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed gniciem i butwieniem
 Jeżeli natomiast jest bardzo zniszczona, na początku musimy naszą drewnianą skrzynkę oczyścić mechanicznie z różnego typu osadów, grzybów, drzazg, zacieków, smaru. Lepiej użyć do tego drobnego papieru ściernego, gdyż zbyt gruby może uszkodzić nam drewno. Szlifowanie poprawia przyczepność nakładanej później farby lub impregnatu.
 Gdy nasza drewniana skrzynka na kwiaty jest wyszlifowana i oczyszczona, możemy przystąpić do pomalowania jej impregnatem do drewna. Do wyboru są impregnaty do drewna bezbarwne lub o konkretnym kolorze. Ochronią nasze drewno przez czynnikami atmosferycznymi i zapewnią estetyczny wygląd. Drewno będzie odżywione i zakonserwowane na dłuższy czas. Raz na kilka lat zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Jeśli chcemy zrobić skrzynkę na kwiaty, w której będą rosły rośliny wieloletnie, zimujące w skrzynce pozostawionej na zewnątrz, brzegi ścian dodatkowo wykładamy warstwą styropianu (najlepiej wykorzystać płaty o grubości 1,5 do 2,5 cm). To uchroni rośliny przed mrozem i dużymi wahaniami temperatury. Ważne jest też, aby nasza skrzynka na kwiaty nie stała bezpośrednio na ziemi.
 Wnętrze drewnianej skrzyni na kwiaty wykładamy czarną folią, żeby skrzynka nie gniła od środka. W dnie donicy możemy wyciąć otworzy odpływowe, aby nadmiar wody mógł swobodnie spływać. Obrzeże otworów dobrze jest dokładnie zabezpieczyć klejem wodoodpornym, aby woda nie dostawała się pod drewno oraz siateczką, by ziemia nie osypywała się z donicy. Folię przytwierdzamy do ścian skrzyni zszywkami lub gwoździami z szerokimi i płaskimi główkami. Folię wykładamy równo z górną krawędzią skrzynki.

Jak sadzić kwiaty w drewnianej skrzynce

 

 Gdy nasza drewniana skrzynka na kwiaty jest już gotowa do sadzenia roślin, na dno wysypujemy gruboziarnisty żwir, keramzyt lub inne kruszywo, które posłuży nam jako drenaż i zapobiegnie gniciu korzeni roślin. Woda z takiej skrzyni musi dobrze odpływać, by woda nie stała i nie powodowała zbicia ziemi. Po wyłożeniu warstwy drenażowej nadchodzi czas na wsypanie podłoża do uprawy roślin. Może to być torf ogrodniczy (dla większości kwiatów lepszy będzie torf odkwaszony) wymieszany z piaskiem i żwirem. Może to być też zwykła ziemia uniwersalna lub ziemia kwaśna. Wszystko będzie zależało od wymagań roślin jakie posadzimy w naszym pojemniku.
Drewniana skrzynka na kwiaty - sadzenie roślin 
 Podłoże dobrze jest wzbogacić nawozem organicznym takim jak obornik, lub nawozami nieorganicznymi w postaci granulek. Bardzo dobrze sprawdzają się nawozy o przedłużonym działaniu, które stosuje się raz na wiosnę i wystarczą na cały sezon. Oczywiście jeżeli mamy chęci, możemy również używać nawozy płynne. Te ostatnie działają szybko po zastosowaniu, ale musimy odpowiednio je dozować i dobierać. Jeżeli mamy mało czasu na podlewanie, nasze podłoże możemy wymieszać z hydrożelem - absorbentem wody, który magazynuje wodę i dostarcza ją roślinie gdy ziemia zaczyna przesychać.

Ostatnim etapem jest posadzenie do skrzynki kwiatów lub innych roślin. Wybór ich jest ogromny. Możemy wybierać wśród bylin, roślin jednorocznych, traw ozdobnych i wielu innych roślin balkonowych, warzywnych i zielarskich. Pamiętajmy tylko aby drewnianej skrzynki na kwiaty nie obsadzić zbyt gęsto, bo rośliny będą się rozrastać i muszą mieć na to miejsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz