piątek, 21 listopada 2014

Jak pielęgnować paprocie doniczkowe zimą? Lubiane rośliny doniczkowe

Paprocie doniczkowe, podobnie jak większość roślin pokojowych, w czasie zimy wymagają szczególnej troski. Jak pielęgnować paprotki domowe zimą w mieszkaniu? Jak zapewnić im optymalne warunki, aby nie chorowały. Kluczową sprawą podczas uprawy paproci w domu jest walka z suchym powietrzem.

 

Wiele paproci w środowisku naturalnym porasta tropikalne lasy, gdzie mają zapewnioną wysoką temperaturę, dużą wilgotność powietrza i osłonę przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. W mieszkaniach nie da się stworzyć takich warunków do uprawy paproci doniczkowych, jednak można zapewnić im niezbędne minimum. Z paproci domowych najczęściej uprawiane są nefrolepisy, zanokcice, flebodium i łosie rogi. Pomimo że te rośliny doniczkowe mogą różnić się wymaganiami nawet w obrębie jednego gatunku, istnieje kilka zasad, które je łączy.

Paprocie doniczkowe: jak dbać o rośliny w mieszkaniu zimą

Przede wszystkim rośliny doniczkowe w okresie zimowym cierpią z powodu suchego powietrza. Zmniejszenie wilgotności jest związane m.in. z rzadszym wietrzeniem mieszkania i centralnym ogrzewaniem. Dlatego paprocie doniczkowe nie powinny być ustawiane w pobliżu grzejników i innych źródeł ciepła. Ponadto paprocie domowe warto regularnie zraszać, a w pomieszczeniach zaleca się stosować nawilżacze powietrza. Te najprostsze – to ceramiczne naczynia, które napełnia się wodą i mocuje przy grzejniku. Bardziej zaawansowane nawilżacze są urządzeniami elektronicznymi.

Portrety roślin

Nefrolepis

Nefrolepis

Paprocie doniczkowe: jak podlewać rośliny zimą

Większość paproci domowych zimą dobrze rośnie w wysokiej temperaturze (poza nefrolepisami, które wymagają ochłodzenia). Wtedy podlewanie paprotki wykonuje się tylko nieznacznie rzadziej niż latem. Jeśli natomiast temperatura w pomieszczeniach spada poniżej 18°C, rośliny doniczkowe podlewa się raz na 1-2 tygodnie. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Stanowiska nie należy z reguły zmieniać – paprocie doniczkowe lubią miejsca nieco zacienione, do których docierają tylko rozproszone promienie świetlne.

Paprocie doniczkowe: nawożenie roślin doniczkowych zimą

Zimą paprocie domowe można dokarmić - nie częściej jednak niż raz na miesiąc. Powinno się stosować  specjalistyczne nawozy, które zawierają mniejsze stężenie składników pokarmowych od nawozów uniwersalnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz