Jakie rośliny należy posadzić, by pusty w chwili zakładania ogród jak najszybciej zachwycał bujną zielenią? Sposób na bujny ogród:
Przy nowo wybudowanym domu zwykle najpierw powstaje trawnik
i przez następne lata dominuje nad otoczeniem. Tylko gdzieniegdzie
widać na rabatach malutkie krzewy i drzewa półmetrowej wysokości. Takie
otoczenie domu, choć zadbane, trudno nazwać ładnym. Można oczywiście
posadzić duże drzewa i krzewy sprzedawane w pojemnikach, ale to spory
wydatek. Lepiej więc sięgnąć po rośliny, które szybko urosną. Na dużej działce można sadzić - jako osłonę i tło - szybko rosnące drzewa (osiągają one po 10 latach 5-6 m wysokości) i krzewy. Na mniejszej działce lepiej ograniczyć się tylko do krzewów lub wybrać odmiany drzew, które rosną wolno i nie osiągają znacznych rozmiarów. Najszybszy efekt - już w roku posiania czy posadzenia - można osiągnąć wtedy, gdy zastosuje się wysokie i rozłożyste rośliny jednoroczne, dwuletnie lub byliny. |
Wzbogacić kompozycję roślinami jednorocznymi
Wśród drzew i krzewów stanowiących szkielet kompozycji warto posadzić niewysokie ozdobne rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz byliny i rośliny cebulowe. Dzięki nim co roku można zmieniać kompozycję wnętrz ogrodowych i ich nastrój. Rośliny mogą mieć kwiaty różnobarwne lub w jednej tonacji. Można dobrać je tak, by rozkwitały równocześnie lub by we wnętrzu ogrodowym kolorowe akcenty pojawiały się od wiosny do jesieni.Ściana zieleni: żywopłoty i pnącza
Dla wielu posiadaczy ogrodów znaczną niedogodnością - zwłaszcza w pierwszych latach po założeniu ogrodu - jest brak poczucia kameralności. Aby odseparować się od otoczenia, można posadzić żywopłoty strzyżone lub lepiej naturalne (ponieważ się ich nie przycina, już po kilku latach tworzą zwartą i gęstą przesłonę) albo posadzić przy ogrodzeniu pnącza. Można też razem posadzić pnącza i szpaler krzewów na żywopłot i gdy krzewy odpowiednio urosną, pnącza wyciąć. Taka ściana zieleni stanowi doskonałe tło dla innych roślin. Rośliny szybko rosnące są także niezastąpione w sytuacjach, gdy trzeba zasłonić mało atrakcyjną część ogrodu albo jakiś brzydki element. Swobodnie rosnące krzewy, żywopłot, pnącza na kratce czy wysokie byliny doskonale pełnią funkcję parawanu.Drzewa liściaste
- Ailant gruczołkowaty Ailanthus altissima - najlepiej rośnie na żyznych glebach, ale toleruje też słabe, lubi miejsca słoneczne i ciepłe. Ma dekoracyjne, duże, pierzaste liście.
- Brzoza Betula sp., topola Populus sp., wierzba Salix sp. - nadają się na duże działki jako osłona przed wiatrem i na tereny podmokłe, gdyż osuszają glebę. Dobrze rosną w słonecznych miejscach.
- Dąb czerwony Quercus rubra - dobrze rośnie na słabych glebach, w słonecznych miejscach. Jesienią przebarwia się na czerwono.
- Jesion pensylwański Fraxinus pennsylvanica - dobrze rośnie na wilgotnych glebach, które osusza, w miejscach słonecznych i półcieniu.
- Klon srebrzysty Acer saccharinum - rośnie najlepiej na glebach żyznych i w miejscach dobrze nasłonecznionych, tworzy szeroką, ładną koronę, ale ma łamliwe gałęzie.
- Oliwnik wąskolistny Elaeagnus angustifolia - dobrze rośnie w piaszczystej i suchej glebie w słonecznych miejscach. Tworzy rozłożystą koronę o kruchych konarach.
- Robinia, popularna akacja, Robinia pseudoacacia i sumak octowiec Rhus typhina – polecane na gleby przeciętne i słabe, nawet piaszczyste i kamieniste, oraz na słoneczne stanowiska. Mają piękne pokroje. Tworzą odrosty korzeniowe, zwłaszcza w miejscach skaleczenia korzeni. Gdy się rozrosną, trudno je wytępić.
Drzewa iglaste
- Jedlica Douglasa Pseudotsuga taxifolia - najlepiej rośnie w słonecznych miejscach, w żyznej i wilgotnej glebie, w środowisku o dużej wilgotności powietrza. Bardziej odporna na suszę jest odmiana sina Pseudotsuga taxifolia var. glauca.
- Metasekwoja chińska Metasequoia glyptostroboides - drzewo światłolubne, dobrze rośnie na żyznych glebach. Ma delikatne, miękkie igły, które przebarwiają się jesienią, a na zimę opadają.
- Modrzewie Larix sp. - dobrze rosną w słońcu, na żyznych glebach. Mają piękne pokroje, nadają się na żywopłoty strzyżone.
- Sosna wejmutka Pinus strobus - nie znosi suszy, dobrze rośnie na przeciętnych glebach w słonecznych miejscach. Ma bardzo dekoracyjne, delikatne igły.
- Świerk serbski Picea omorika - może rosnąć na niezbyt urodzajnych, suchych glebach, w słonecznych miejscach.
- Żywotnik olbrzymi Thuja plicata - rośnie szybko na glebach żyznych, w wilgotnym środowisku. Może rosnąć w półcieniu.
Krzewy
- Budleja Dawida Buddleia davidii, forsycja pośrednia Forsythia × intermedia, krzewuszka cudowna Weigela florida, żylistek szorstki Deutzia scabra - w okresie kwitnienia są bardzo dekoracyjne, nadają się na gleby żyzne i przeciętne, na słoneczne stanowiska. Źle znoszą długotrwały mróz.
- Dereń biały Cornus alba (pędy czerwone), dereń rozłogowy odmiana złotokora Cornus stolonifera ‘Flaviramea’ (pędy żółtozielone) - krzewy o barwnych pędach dekoracyjne zwłaszcza zimą, najlepiej rosną w żyznych glebach, w słonecznych miejscach.
- Irga błyszcząca Cotoneaster lucida - doskonała na formowane żywopłoty, liście jesienią pięknie się przebarwiają. Może być sadzona w każdej glebie, w miejscach słonecznych i półcieniu.
- Irga pomarszczona Cotoneaster bullata - dobrze rośnie w słońcu i półcieniu, na glebach przeciętnych lub słabych i suchych, a źle znosi wilgotne.
- Jaśminowce Philadelphus sp. - krzewy odporne na gorsze warunki siedliskowe, mogą rosnąć w półcieniu, w okresie kwitnienia obsypane białymi, pachnącymi kwiatami.
- Ligustr pospolity Ligustrum vulgare - ma małe wymagania, świetnie nadaje się na formowane żywopłoty. W łagodne zimy liście pozostają na krzewie.
- Perukowiec podolski Cotinus coggygria - dobrze rośnie na glebach wapiennych, w słonecznych miejscach. Bardzo dekoracyjny dzięki puszystym owocostanom. Ma odmiany o purpurowych liściach.
- Pęcherznica kalinolistna Physocarpus opulifolius, rozłożysty krzew, odmiana 'Luteus' ma żółte liście - dobrze rośnie w każdej glebie, w słońcu lub półcieniu, nadaje się na żywopłoty formowane.
- Porzeczka alpejska Ribes alpinum - mało wymagający krzew, może rosnąć w słońcu i cieniu, nadaje się na żywopłoty formowane.
- Róża dzika Rosa canina - mało wymagający, dość ekspansywny krzew (może tworzyć zarośla), ma dekoracyjne kwiaty i owoce pozostające na krzewach przez całą zimę.
- Róże pnące i wielkokwiatowe Rosa sp. - najpiękniej kwitnące krzewy. Wymagają żyznej gleby, stanowiska słonecznego i starannej pielęgnacji.
- Sorbaria jarzębolistna Sorbaria sorbifolia - nadaje się na gleby przeciętne lub żyzne i słoneczne miejsca. Tworzy odrosty korzeniowe - zaniedbana bardzo się rozrasta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz